هرگونه ساخت و بهره برداری از فرستنده های رادیویی منوط به اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران میباشد و این سایت هیچ گونه مسئولیتی را به عهده نمیگیرد

بازگشت   جامعه رادیو آماتوری ایران > جامعه رادیو اماتوری ایران > SDR

پاسخ

ابزارهای جُستار جستجو در جُستار چگونگی نمایش
قدیمی 09-07-2017, 07:49 PM   #1
hosein
عضو جدید

زمان کاربری: Sep 2017
پیش فرض sdr چیست؟ رادیو نرم افزاری برای مبتدیان

سلام به همه بچه ها گل!
ایشالا که همه خوب و سرحال باشید و مهمتر اینکه جیبای همه پر پول باشه!
من تازه واردم ولی خب اینجارو مناسب دیدم تا سوال ام رو مطرح کنم و اگر دوستان لطف کنند جواب بدند ممنون میشم
یکم پراکنده میگم سوالمو، اما اخرش فکر کنم بفهمید چی میخوام بگم!
من رشته ام الکترونیک نیس اما از بچگی با الکترونیک آشنا بودم و یه چیزایی سر درمیارم
از طرفی مثه پیرمردای قدیمی! یکی از کارایی که دوست دارم گوش دادن به رادیوهای خارجی فارسی و غیر فارسیه که مثلا رادیو فردا رو گاهی گوش میدم، مثلا همین رادیو فردا روی موج متوسط پارازیت داره و فقط شبا روی موج کوتاه میتونم بگیرم
در حال حاضر از همین رادیوهای باتری خور چینی که تو بازار هست استفاده میکنم که خب کیفیت دریافتش گاهی خوب نیس و همونطور که گفتم رادیو فردا روی موج متوسط رو نمیگیره (یه رادیو قدیمی آیوا هم دارم ولی خب یادگاریه و استفاده نمیکنم!)
سوالم اینه که رادیو sdr دقیقا چیه؟ میدونم که رادیویی هست که یه سری از بخشای اون با کامپیوتر و توسط نرم افزار انجام میشه، مثل amplify, demodulation ولی میخوام بدونم در عمل چی؟
میتونم باهاش رادیوهای خارجی مثه رادیو فردا رو با کیفیت خوب گوش بدم؟ دیگه باهاش چیکار میشه کرد؟ به شنیدن مکالمات هواپیما هم علاقه مند هستم، اونم میشه انجام داد؟ دیگه چی؟
و اینکه اگر sdr اینکارهارو برام انجام میده از کجا باید شروع کنم؟ میتونم خودم مدارشو بسازم یا باید بخرم؟ هزینه اش چقدره؟ و چه نرم افزارهایی لازمه؟ نرم افزارهاش رایگان هست؟ یادگیری اون نرم افزارها سخته؟
توی سرچ هام rtl-sdr رو زیاد دیدم، اون چیه؟
توی کتابی که در این زمینه دانلود کردم و میخونم هم دیدم با نرم افزار winrad کار کرده، کسی باهاش کار کرده؟ من برای کار باهاش به چی احتیاج دارم؟
من بر حسب رشته درسیم با برنامه نویسی هیچ مشکلی ندارم و توش واردم، به خصوص توی متلب، دیدم که تولباکس sdr هم داره، با اون چیکار میشه کرد؟
ضمنا میکروکنترلر avr هم کار کردم، اگر کمکی میکنه اونم بلدم!
با تشکر از همگی
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ببخشید کمی طولانی شد، هرکی هرچقدر خوند و حوصله داشت جواب بده خوشحال میشم
چون سرچ کردم و مطلب جامعی پیدا نکردم، گفتم اینجا یه چیز شسته رفته تهیه کنیم بقیه هم استفاده کنن.
hosein انلاین نیست.   پاسخ با گفت آورد
قدیمی 09-08-2017, 02:04 AM   #2
mehdi_asgari
Administrator

زمان کاربری: Jul 2015
جای زندگی: تهران

سلام
مطالبی که قبلا توی بخش SDR نوشتم رو بخونید تا حدود زیادی با این موضوع آشنا میشید.
سعی می کنم حتی الامکان به زبون ساده و غیرفنی توضیح مختصری بدم:
حواستون باشه SDR یه مفهومه نه اسم یه دستگاه خاص. مخفف Software Defined Radio یعنی رادیویی که بخش هایی از اون در نرم افزار تعریف میشه. این رادیو لزوما گیرنده نیست بلکه میتونه فرستنده/گیرنده باشه. بر خلاف گذشته که تمام بخش های یک رادیو (از آنتن تا بلندگو/صفحه نمایش) کاملا سخت افزاری بود، در SDR ها فقط فرانت اند (بخونید قسمت ابتدایی گیرنده) در سخت افزار پیاده میشه و بقیه کاملا نرم افزاریه (دمدوله کردن، انتخاب فرکانس، تنظیمات مختلف بهره و ...)
اغلب اس دی آر ها از طریق USB یا شبکه (اترنت) به کامپیوتر وصل میشن.
شما با یک SDR خوب میتونید خیلی کارا بکنید که ساده ترینش گوش دادن به رادیو هست. اس دی*آر هم مثل هر دستگاه دیگری در دنیا، انواع مختلف داره (با کیفیت ها و قیمت های متفاوت)
برای شروع بهتره یه SDR ارزون بخرید و با اصول آشنا بشید، بعدش در صورت نیاز میتونید سراغ SDR های حرفه ای تر و گرون تر برید.
نرم افزارهاش رایگانه و یادگیری شون سخت نیست.
ارزون ترین SDR همون RTL-SDR هست که اشاره کردید (شبیه یک فلش USB هست که یک سمتش به کامپیوتر وصل میشه و اون یکی سمتش ورودی آنتن هست)
اون تولباکس متلب فعلا به دردتون نمی خوره (مگر این که با DSP آشنا باشید و بخواید برنامه های مختلف بنویسید که از داده های I/Q که از اس دی آر دریافت میشه استفاده کنن)
mehdi_asgari انلاین نیست.   پاسخ با گفت آورد
قدیمی 09-11-2017, 11:09 AM   #3
hosein
عضو جدید

سلام مجدد
خیلی ممنون از پاسخ شما، همونطور که گفتید پست های دیگه رو هم خوندم و الآن یه چیزایی دستم اومده
اگر زحمتی نیس یکی دوتا سوال دیگه داشتم خدمتتون بپرسم
اول اینکه برای خرید دانگل یه فرصتی پیش اومده شاید کسی بتونه برام بیاره، به نظر شما بین این دوتا کدومو بگم برام قیمت بگیره؟ خودم سرچ کردم همه نوشته بودن فرقی نداره، فقط دومی دایرکت سمپلینگ برای اچ اف داره ولی به اولی باید یه سیم لحیم بشه برای اینکار (اینارو نفهمیدم چیه! فقط نوشتم :-) و اینکه به رز بری پی هم وصل بشه. یا پیشنهاد دیگه ای دارید که ارزونتر و کارا تر باشه؟
https://www.amazon.com/dp/B01GDN1T4S
https://www.amazon.com/RTL-SDR-Blog-...F3QNJVVRBNGB11
اینا بدون انتنش هم هست 5 دلار ارزونتره، بدون انتن بگیرم یا با انتن؟ انتنش خیلی مهمه؟ ترسیدم فیش هاش نخوره!
و البته پست شمارو هم دیدم که V3 رو توصیه کرده بودید ولی اون یکی هم شنیدم خوبه، لطفا راهنمایی کنین که من به اون طرف بگم ببینم میتونه یکیشو برام بیاره
مورد دوم اینکه من خیلی به موج کوتاه علاقه دارم، اونجوری که فهمیدم برای دریافت موج کوتاه به آپ کانورتر احتیاج دارم که دیدم حدود 50 دلاره، اینقد پول ندارم! راه دیگه ای هست؟!
سوال سوم اینکه این دانگل ها امواج ماهواره رو هم دریافت میکنه؟ تو توضیحاتش نوشته ماهواره و بالن های هواشناسی رو میگیره، من خیلی ماهواره سر در نمیارم ولی مثلا سیگنال های هاتبرد و اینا رو که مردم عادی با دیش میگیرن، اونارو میتونه صوتی دریافت کنه و بهش گوش کنم؟؟
مجدد خیلی ممنون از شما
قدیمی 09-12-2017, 02:32 PM   #4
mehdi_asgari
Administrator

سلام.
دانگل دوم بهتره کمی (در کل فرق فاحشی ندارن)
آنتنش اصلا مهم نیست.
برای دریافت موج کوتاه یا میتونید رادیوی آماده بخرید (مثل رادیوهای سونی یا Tecsun) یا یه اس دی آر خوب بخرید یا آپکانورتر.
این دانگل ها با دایرکت سمپلینگ میتونن اچ اف بگیرن ولی عالی نیستن (البته از هیچی بهتره!)
قدیمی 09-17-2017, 01:01 PM   #5
hosein
عضو جدید

سلام و عرض ادب مجدد
راستش خیلی دوست دارم رادیوی تکسان بخرم ولی خب خیلی گرونه! من دنبال راه حل های ارزونتر بودم که به این دانگل ها رسیدم
یه سایت دیدم با همین دانگل و البته یه انتن اکتیو تونسته بود موج کوتاه رو خیلی عالی بگیره
حالا فعلا باید ببینم این دانگل به دستم میرسه یا نه، بعد امتحانش میکنم و نتیجه رو میگم
اما خب یه سوال دیگه داشتم گفتم همینجا بپرسم
دوستان کسی میدونه hermes-lite چیه؟ باهاش کار کرده؟ برد خالی شو دیدم میفروشن، جالب شد برام بدونم چیه
با تشکر از اقای asgari و بقیه دوستان
قدیمی 09-17-2017, 11:30 PM   #6
mehdi_asgari
Administrator

برد Hermes هم یک SDR هست ولی به درد افراد مبتدی نمی خوره. توصیه من همون دانگل RTL هست
برای کسی هم که فقط میخواد رادیو موج کوتاه گوش بده، تکسان خوبه
قدیمی دیروز, 12:40 AM   #7
hosein
عضو جدید

ممنون از پاسختون
دوستانی که درباره خرید رادیو واقعی! و غیر نرم افزاری سوالی داشتن این صفحه هست
http://ephamradio.com/forum/showthread.php?t=359
ببخشید من زیاد سوال میپرسم، الان با خوندن این صفحه بالا، یه سوال دیگه برام ایجاد شد
برای ورود دانگل rtl sdr توسط مسافر به داخل ایران، گیر که نمیدن که؟! الان یکم نگران شدم!
پاسخ

برچسب ها
rtl-sdr, sdr مبتدی, sdr چیست؟, winrad, رادیو نرم افزاری

ابزارهای جُستار جستجو در جُستار
جستجو در جُستار:

جستجوی پیشرفته
چگونگی نمایش

آیین نامه فرستادن
شما نمی توانید نوشته ی تازه ای بفرستید.
شما نمی توانید پاسخ بفرستید.
شما نمی توانید پرونده پیوست کنید.
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش کنید.

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

گزينش شتابناك یک انجمن

جامعه راديو آماتوري ايران