هرگونه ساخت و بهره برداری از فرستنده های رادیویی منوط به اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران میباشد و این سایت هیچ گونه مسئولیتی را به عهده نمیگیرد

بازگشت   جامعه رادیو آماتوری ایران > جامعه رادیو اماتوری ایران > متفرقه

پاسخ

ابزارهای جُستار جستجو در جُستار چگونگی نمایش
قدیمی 03-27-2015, 02:14 AM   #1
ep2ma
کاربر حرفه ای

زمان کاربری: Jan 2015
فرستادن پیام با Skype به ep2ma
پیش فرض PLL-100khz-950 mhz

مدتی بود برای یافتن مدار اسیلاتور باثبات مثل pll یا سینتی سایزر تلاش میکردم اما هیچ یک از مدارات موجود اینترنت محدوده فرکانس و استپ مناسب رانداشتند..اجبارا پس ازمطالعه وساختن چندین مدار به این نتیچه رسیدم که خودم مداری دلخواه طراحی کنم..نتیجه این مدار است که از پائین ترین فرکانس مورد نیاز ما تا 950 مگاهرتز را جواب میدهد..آی سی 4046 دارای 2 ورودی و2 خروجی مورد نیاز ماست..پایه 3 ورودی سیگنال از اسیلاتور بعداز تقسیم شدن بر Nو پایه شماره 14 ورودی فرکانس مرجع یا reference...در این مداریک تقسیم بر 10وبازهم تقسیم بر 10 با استفاده از 4017 بکاربردم..برای استفاده در رادیو ssb چون کریستالها 8 مگ هستند احتیاج به اسیلاتور 6 تا 6.350 داریم..حال اگر برای فرکانس مرجع از فانکشن ژنراتور 60khz به پایه 14اعمال کنیم باید از اسیلاتور ما بعداز تقسیم بر 100 همان 60کیلوهرتز راداشته باشیم تا عمل قفل انجام شود..اگر فرکانس اسیلاتور ما بدون اعمال هیچ گونه ولتی به وری کپ 6مگ یا کمی کمتر باشد یاپه شماره 10 ای سی 4046 ولتاژی به وری کپ میفرستد تاروی به 6 مگ برسد..مثلا با فانکشن جنراتور فرکانس 623 کیلوهرتز را اعمال کنیم فرکانس اسیلاتور فوری روی 6.230 میرود..وچون این فانکشن جنراتور استپ های یک هرتزی دارد واز طرفی ماتقسیم بر 100 استفاده کردیم با تغییر هر یک هرتز 100 هرتز تغییر بالا یا پائین خواهیم داشت که برای ssb بسیار مناسب است..برای کار درفرکانسهای بالاتر باید یک تقسیم بر 10 دیگر اضافه کنیم..من با مداری که میبینید و744017 تا45 مگ بدست آوردم ..4017 موجود ردبازار تاحدود 10 مگ خوبنداما744017 تا 45 مگ کارکرد..ولتاژ بکاررفته 10 تا 12 ولت ..پایه شماره 1 ایسی 4046 در صورت نبودن سیگنال در یکی از 2 ورودی صفر ودرهنگام بودن هر 2 سیگنال اما قفل نبودن 4 ولت ودر صورت همفاز وهم فرکانس بودن هر2 وردی به 10 ولت میرسد بنا براین LEDنشاندهنده حالت قفل را بکار می اندازد..با تنظیم پتانسیومتر 5 کیلو اهمی میتوانید طوری تنظیم کنید که درحالت قفل نبودن کمی روشن وهنگام قفل پر نور باشد..74hc4017 مناسبتر است..
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg PLL_100hz step.jpg (310.7 کیلو بایت, 18 نمایش)
نوع فایل: jpg PLL-sch.jpg (257.8 کیلو بایت, 17 نمایش)
ep2ma انلاین نیست.   پاسخ با گفت آورد
قدیمی 06-25-2017, 01:10 AM   #2
shabi
عضو جدید

زمان کاربری: Jun 2017

سلام ببخشيد ميشه يكم بيشتر توضيح بديد من نتونستم اين مداري كه شما گذاشتي. رو تو اوركد شديه سازي كنم كار نكرد ؟
shabi انلاین نیست.   پاسخ با گفت آورد
پاسخ

ابزارهای جُستار جستجو در جُستار
جستجو در جُستار:

جستجوی پیشرفته
چگونگی نمایش

آیین نامه فرستادن
شما نمی توانید نوشته ی تازه ای بفرستید.
شما نمی توانید پاسخ بفرستید.
شما نمی توانید پرونده پیوست کنید.
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش کنید.

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

گزينش شتابناك یک انجمن

جامعه راديو آماتوري ايران