PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نرم افزار دریافت ماهواه هواشناسی

S.shokrolahi
02-06-2015, 02:51 PM
ماهواره های هواشناسی در محدوده 137-138 مگاهرتز عکس های هواشناسی رو ارسال میکنن در حال حاضر 3 ماهواره NOAA 15,NOAA 18 , NOAA 19 فعالند که هر روز 2-3 بار از روی فضای ایران عبور میکنن برای دریافت این ماهواه ها در طول زمانی که ماهواره از فضای بالای سر عبور میکند میتوانید اطلاعات رو که به صورت زیر مودولاسون AM بر روی موج دریافتی FM با BW 40khz ارسال میشه رو میتونید دریافت کنید و با دادن صدا به نرم افزار WXtoIMG میتونید 2 عکس که با طول موجهای مختلف گرفته میشه رو دیکود کنید.

milad
02-07-2015, 12:23 PM
مهندس دست شما واقعا درد نکنه.
دوستانی که علاقه مند به استفاده از این برنامه هستند می تونن از برنامه ی orbitron برای ترک ماهواره ها استفاده کنند.
یه سری TLE رو خود برنامه Orbitron بعد از باز شدن از سایت های معتبر آپدیت میکنه.
اگر موارد هم کا شما دونبالش هستید توی این برنامه نبود می تونید خودتون از طریق دکمه ی Load TLE به برنامه اضافه کنید.
اگر هم سورس برنامه رو دم دستتون نداشتید و خواستید که سریعاً به وضعیت یه ماهواره دسترسی داشته باشید از سایتی مثل www.n2yo.com که متعلق به ارتش امریکاست استفاده کنید.

دوستانی که برنامه های مشابهی داشتند معرفی کنند تا استفاده کنیم :)

sajjsamm
07-11-2015, 04:47 AM
بالاخره تونستم سه تا ماهواره رو دریافت کنم!!

S.shokrolahi
07-12-2015, 06:59 AM
تبریک میگم،اگر تونستید عکس هایی رو که دریافت کردید به اشتراک بزارید

S.shokrolahi
07-12-2015, 07:23 AM
نمونه عکس های دریافتی از ماهواره های مختلف noaa

saeed fm
07-12-2015, 03:14 PM
میشه درباره این عکسا توضیح بدید ، چطوری تجزیه و تحلیل میشه؟
S.shokrolahi
07-13-2015, 06:55 PM
با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی.بنده تخصصی در مورد تحلیل این عکسا ندارم متاسفانه ولی چند نکته هست که میتونم خدمتتون عرض کنم انشالا کمکی کرده باشم.
عکسهایی که توسط ماهواره های NOAA ارسال میشه بسته به ماهواره میتونه در طول موجهای مختلف باشه معمولا در سه طیف نوری این عکس برداریها انجام میشه Visible, mid IR و far IR . طیف مرئی که مشخصه ولی دو طیف دیگه در واقع دو بخش از طیف مادون قرمز هستند از mid IR برای تشخیص توده های ابر و از far IR جهت اندازه گیری دما استفاده میشه.
هر ماهواره NOAA در هر عبور 2 عکس رو از طول موجهای مختلف ارسال میکنه که این دو عکس بستگی به ماهواره داره با طور مثال NOAA 18 عکس Visible , Far IR ارسال میکنه و ماهواره دیگه میتونه متفاوت باشه

نرم افزار wxtoimg از ترکیب این دو عکس میتونه عکس ها رنگ کنه .شما باتغییر حالتهای Enhancement میتونید انواع تحلیل ها رو انجام بدید .یکی از جالب ترین اونها Daylight sea surface temprature هست که میتونه دمای سطح اب دریاها رو باستفاده از سنسور FAR IR نشون بده. تو این عکسها هرچی رنگ قرمزتر باشه دما بالاتره وهرچه رنگ به سمت ابی بره دما پاینتره همونطوری که تو عکسها مشخصه دمای اب در خلیج فارس نسبت به دریای خزر بالاتره و هرچه به سمت اقیانوس هند نزدیک میشه دما بالاتر میره

saeed fm
07-16-2015, 04:32 PM
ممنون از توضیحات شما

sajjsamm
07-17-2015, 02:09 PM
یه توضیح راجع به انتن و گیرندتون میدید که با چه انتن و گیرنده ای گرفتید؟

sajjsamm
07-17-2015, 02:17 PM
http://www.uppic.com/uploads/14371299911.png

اولین عکسی که تونستم بگیرم!!

sajjsamm
07-18-2015, 11:45 PM
این عکس امروز ساعت 14:34 از ماهواره NOAA 19 گرفته شده. دستگاه گیرنده در شهر دزفوله.

فایل صوتی این عکس رو در ضمیمه میتونید دانلود کنید.

http://www.uppic.com/uploads/14372383861.jpg

http://www.uppic.com/uploads/14372383862.jpg

S.shokrolahi
07-19-2015, 07:29 PM
من این عکس ها رو با یک انتن دستساز Turnstile ، امپلیفایر low noise و یک گیرنده دستیه vhf دزیافت کردم اگر بتونم بعدا عکسشو میزارم. البته میتونید از انتن های قدیمی سیماران هم که قابلیت دریافت vhf رو داشتن هم استفاده کنید ولی یکی از شاخه های انتن رو کوتاه تر از دیگری قرار بدید

sajjsamm
07-20-2015, 01:32 PM
من این عکسا رو با یک انتن turnstile که کاملا غیر استاندارد و با اندازه های غیر واقعی و تقریبی ساخته شده بدون امپلی فایر و با گیرنده rtl sdr گرفتم.

مدار امپلی فایر چقدر در کیفیت سیگنال و عکسا کاربرد داره؟
اگر میشه مدار امپلی فایرتونو بزارید که ما هم بتونیم بسازیم و استفاده کنیم.
مدل گیرندتون چیه؟

S.shokrolahi
07-20-2015, 05:17 PM
تبریک میگم عکس های با کیفیتی گرفتین فکر کنم عبور 70 درجه با بالا بوده.امپلی فایر در واقع پوشش شما رو بیشتر میکنه البته هرچی انتن شما بالا تر باشه محدوده بهتری رو میتونید دریافت کنید.ور کرج تقریبا از پایین عربستان دریافت میکنم تا بالا تر از دریای خزر .من امپلی فایرم درواقع یک طبقه Mar8 شماتیک ساده ای داره که میتونید تو دیتاشتش ببینید.

S.shokrolahi
07-20-2015, 05:25 PM
اگر علاقه مند به دریافت ماهواره هواشناسی هستید ماهواره Meteor m n2 هم ماهواره جالب و قوییه نسبت به NOAA اطلاعات رو بصورت دیجیتال میفرسته و رزولیشن عکساش تقریبا 3 برابر NOAA هست .متاسفانه بدلیل اختلالی که رو این طیف فرکانسی دارم و تو عکس معلومه نمیتونم هیچ ماهواره ای رو دریافت کنم.امید وارم اوضاع برای شما خوب باشه.

sajjsamm
07-20-2015, 11:55 PM
من خیلی دوست دارم که ماهواره Meteor M2 رو دریافت کنم ولی اینطور که من دیدم دیکود کردن عکساش یه مقدار سخت تر از NOAA هست و هنوز وقت نکردم راجبش بخونم ولی اینده اینکارو میکنم و عکساشو میذارم

S.shokrolahi
07-23-2015, 05:08 PM
عکس های ماهواره noaa18 مورخ 94/4/31و 94/5/1

S.shokrolahi
07-23-2015, 06:06 PM
عکس های ماهواره noaa15 مورخ 94/5/1

mehdi_asgari
07-26-2015, 06:27 PM
دوستان شماها از چه آنتنی استفاده می کنید؟
و این که آیا از نرم افزار Orbitron برای فیکس کردن drift فرکانس استفاده می کنید یا دستی فیکسش می کنید؟
(توی یوتوب دیدم بعضیا به جای فیکس کردن دستی فرکانس توی SDRSharp، از پلاگین Orbitron استفاده می کنن)
من امروز محض تست از یه آنتن Omnidirectional استفاده کردم و فقط بخشی از تصویر رو تونستم بگیرم (ظاهرا مربوط به اواسط زمان عبور ماهواره از بالای سرم بوده)

S.shokrolahi
07-27-2015, 10:04 AM
من از انتن دستساز Turnstile استفاده میکنم .سیگنالهای ارسالی دارای پلاریزشن دایروی هستن بنابراین بهترین انتنها برای دریافت Turnstile یا QFH هستن انتن مگنتیک لوپ یا 5/8 لاندا مناسب دریافت این سیگنالها نیستن.هرچند همونطوری که قبلا عرض کردم میتونید از انتن های قدیمی سیماران که قابلیت دریافت vhf هم داشتن برای این منظور استفاده کنید .
در مورد سوال دومتون هم باید عرض کنم که اگر شما گیرنده ای داشته باشید که بتونه 40 کیلو هرتز پهنای باند داشته باشه نیازی به تصحیح فرکانس بنا به پدیده داپلر رو ندارید در غیر این صورت هم میتونید به صورت دستی این کار رو انجام بدید هم اینکه از نرم افزاری مانند Orbitron جهت تغیر اتوماتیک فرکانس استفاده کنید

sajjsamm
07-28-2015, 06:34 AM
من از انتن turnstile دست ساز استفاده میکنم. بله از انتن های omni یا دیپل هم میشه استفاده کرد ولی قدرت سیگنال پایین میاد و عکستون بی کیفیت میشه. برای تصحیح فرکانس من از روش دستی استفاده میکنم. میتونید بجای تحصیح دستی یا اتوماتیک یکم پهنای باند رو افزایش بدید